Spotkanie z podróżniczką Martą Tutaj – o żółwiach z Galapagos i nie tylko

Za oknem złota, polska jesień, a w radłowskiej bibliotece królowała egzotyka. A to za sprawą naszego gościa – Pani Marty Tutaj, która odpowiadając na nasze zaproszenie 18 października odwiedziła nas z prezentacją multimedialną ze swoich licznych podróży.

Pani Marta z wykształcenia jest filmoznawcą, z zawodu dziennikarzem, a z zamiłowania podróżnikiem. Jak sama mówi:” Lubi obserwować życie w środowisku najbardziej barwnym, naturalnym i różnorodnym. Podziwia miejsca, gdzie zwierzęta są równie ważne co ludzie. A różnych miejsc na całym świecie odwiedziła sporo. Były to Wyspy Galapagos, Isla Del Plata w Ekwadorze, Wyspy Ballestas, wąwóz Colca w Peru, Monkey Forest i Rezerwat Petulu Village w Indonezji, a także Indie, Nepal, Kolumbię, Wenezuelę, Oman, Jordanię, Syrię, Egipt, Afrykę Południową i Środkowo-wschodnią.

Na spotkanie z naszym gościem przybyli mieszkańcy, nauczyciele oraz uczniowie Szkoły Podstawowej w Radłowie.

Pani Marta wyświetliła zdjęcia z jej ulubionych Wysp Galapagos. Zajmująco opowiadała o zamieszkujących je olbrzymich żółwiach lądowych, legwanach oraz różnych gatunkach ptaków. Przedstawiła również zdjęcia z podróży na Cejlon. Słuchacze podziwiali słonie, kameleony oraz niezwykle bujną roślinność wyspy. Ostatnim z przedstawionych miejsc był Madagaskar, wciąż biedny, ale pełen uśmiechniętych ludzi. Podróżniczka barwnie opisywała odwiedzane miejsca, pokazała także pamiątki z licznych podróży. A były to m.in.: sarong z Indonezji wykonany rzadką już dziś techniką batiku, torba w lamy z Peru, flet z Ekwadoru, niezwykle kolorowa kurtka z Nepalu, czy grająca żabka z Malezji.

Dla wszystkich przybyłych była to niezwykła lekcja przyrody i geografii, a dzieci za prawidłowo udzielone odpowiedzi otrzymały od naszego gościa nagrody: monety z Wenezueli, Bransoletki z Indii lub muszle z Indonezji. Bibliotece podarowała ozdobny dzwonek i herbatę ze Srilanki.

Spotkanie zakończyło wspólne zdjęcie z słuchaczami i podróżniczką. Dziękujemy Pani Marcie Tutaj za poszerzenie horyzontów i dostarczenie tylu pozytywnych wrażeń.

Spotkanie odbyło się w ramach programu „Partnerstwo dla książki” 2022.

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”

Fot. Anna M. Kędzior