Henryk Błażej – muzyk

Henryk Błażej, muzyk / www.inter-art.com.pl

Urodził się 2 września 1952 r. w Biskupicach Radłowskich w rodzinie o bogatych tradycjach muzycznych (ojciec Stanisław długoletni muzyk, matka Anna żarliwa propagatorka kultury). Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie (1976} w klasie fletu Doc. W. Chudziaka. Będąc jeszcze na studiach nagrał płytę muzyki dawnej z Capellą Cracoviensis.
Od tego czasu koncertuje jako solista i kameralista na wszystkich niemal estradach Polski a także w 16 krajach Europy, USA oraz na Bliskim i Dalekim Wschodzie. Szczególnie często koncertuje w Wielkiej Brytanii, gdzie wielokrotnie występował w tak znakomitych salach koncertowych jak Wigmore Hall, St. Martin-in-the-Fields, Barbican Centre, Purcell Room, Leiton-House i inn. Bierze też udział w licznych krajowych i międzynarodowych festiwalach muzycznych oraz dniach kameralistyki, koncertując jako solista i kameralista w duecie z żoną, pianistką – Terasą Kaban-Błażej. Dokonał też wielu archiwalnych nagrań dla PR w Warszawie a także dla radia włoskiego, czeskiego i BBC w Londynie. Kilkakrotnie byt też wykonawcą recitali transmitowanych „na żywo” przez PR i TV’.
Jest współautorem i dyrektorem artystycznym Międzynarodowych Festiwali Muzyki Odnalezionej w Tarnowie.
Ostatnia płyta CD – W.A. Mozart – 6 Sonat KV SO-15

Fragmenty niektórych recenzji:

„…Gra Henryka Błażeja posiada kształt, polot i sens formalny. Odnajduje on radość jaką daje odtwarzanie muzyki poprzez kształtowanie jej obrazu i nadawanie życia na estradzie(…)
(Cz.Halski – Londyn)

„…Wyjątkowo inteligentny i żywy występ polskich muzyków (T. i H. Błażej), rzadka kombinacja wirtuozerii i głębi wyrazu, nie często spotykana u tej generacji muzyków…”.
(The Baghdad Observer)

„…Występ polskich muzyków – Teresy i H. Błażejów potwierdził uznanie jakie nie dawno wyraził dla ich talentu Yehudi Menuhin…”.
(Marisa Morganti – Londyn)

Biblioteka posiada zbiór dokumentów o życiu i działalności muzycznej H. Błażeja. Są to artykuły z czasopism, druki reklamowe, recenzje z koncertów, fotografie i nagrania.