Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025

Celem wieloletniego programu, jest poprawa stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy. Dodatkowo, w ramach Priorytetu 1, możliwy jest zakup usług zdalnego dostępu do książek w formatach e-booków i/lub audiobooków i/lub synchrobooków.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 jest programem uchwalonym na lata 2021-2025 przez Radę Ministrów w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy.

Planowany budżet Programu na lata 2021-2025 wynosi blisko 1,1 mld zł, w tym 635 mln zł z budżetu państwa.

Program jest realizowany przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, przy zaangażowaniu Biblioteki Narodowej, Instytutu Książki i Narodowego Centrum Kultury, oraz we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki jako Operatora Priorytetu 3.

Operator Priorytetu – Biblioteka Narodowa

W ramach otrzymanej dotacji w roku 2022 w wysokości : 10 769,00 złotych na zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych, Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna im. prof. Franciszka Ziejki w Radłowie wraz z filiami wzbogaciła się o najnowsze pozycje książkowe oraz audiobooki.

W ramach otrzymanej dotacji w roku 2023 w wysokości: 16 153,00 złotych na zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych, Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna im. prof. Franciszka Ziejki w Radłowie wraz z filiami wzbogaci się o najnowsze pozycje książkowe oraz audiobooki.

„Dofinansowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025”

Nazwa zadania: „Dofinansowania dla bibliotek publicznych na zakup nowości wydawniczych oraz usługi zdalnego dostępu do książek w formatach e-booków i/lub audiobooków i/lub synchrobooków – Priorytet 1, Kierunek interwencji 1.1. w ramach NPRCz 2.0”.