Filia – Wał-Ruda

Filia w Wał-Rudzie

33-133 Wał Ruda
Siedziba: Dom Kultury
Placówkę prowadzi: Agnieszka Gawełek
tel. 14 622-69-66

Konto na Facebooku => profil FACEBOOK https://www.facebook.com/Biblioteka-Wa%C5%82-Ruda-108266321090221

OFERTA BIBLIOTEKI:

  • Placówka oferuje zbiór książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych, obejmujący zarówno literaturę piękną, jak i popularnonaukową, a także lektury szkolne wraz z opracowaniami.
  • Czytelnicy mają do dyspozycji 8 tytułów czasopism, których przeglądu można dokonać w bibliotece lub pożyczyć je do domu.
  • Biblioteka dysponuje księgozbiorem podręcznym z różnych dziedzin wiedzy do korzystania na miejscu.
  • Współpracuje z sołtysem, Radą Sołecką, włączając się w organizację imprez i działań promocyjnych sołectwa
  • Ważnym uzupełnieniem oferty Biblioteki są dary przekazywane przez Czytelników (książki, czasopisma)
  • Filia w Wał-Rudzie spełnia rolę jedynej, aktywnej i ważnej placówki kultury w sołectwie, a także podstawową bazę biblioteczną dla kształcącej się młodzieży.
  • Ponadto w bibliotece można się zrelaksować w specjalnych fotelach wyciszających oraz skorzystać z – działającej przy bibliotece – mini sali fitness. Do dyspozycji czytelników są urządzenia multimedialne (laptopy, tablety) z szerokopasmowym dostępem do Internetu. Wszystkie usługi biblioteki są bezpłatne.
  • Biblioteka była miejscem ogólnopolskich akcji „Narodowego Czytania”.

 

Zasłużona emerytura po 35  latach pracy w bibliotece

W sierpniu 2020 r. na zasłużoną emeryturę przeszła pani Anna Kosiata – długoletnia kierownik filii bibliotecznej, która początkowo miała siedzibę w Domu Strażaka w Zabawie, a od 2014 mieści się w Domu Kultury w Wał Rudzie. Pani Anna związana z pracą w bibliotece od 1985 roku  w swojej pracy wykazywała się zawsze chęcią pomocy czytelnikom, której adresatami były wszystkie grupy wiekowe: dzieci, młodzież, dorośli. Znając gust i zainteresowania swoich czytelników zawsze starała się zaspokajać ich potrzeby czytelnicze. Praca wśród książek sprawiała pani Annie niezwykłą radość, z sentymentem wracała do zaczytanych, zniszczonych publikacji, które dla niej miały szczególną wartość. Lubiana i ceniona przez miejscową społeczność organizowała kiermasze ozdób bożonarodzeniowych i wielkanocnych, promując przy tym lokalne rękodzieło.    

W okolicznościowym adresie Dyrekcja oraz pracownicy Gminnego Centrum Kultury i Czytelnictwa w Radłowie podziękowali pani Annie za 35 lat pracy w bibliotece na rzecz rozwoju czytelnictwa, życząc przy tym,  aby ten nowy okres w życiu pozwolił Pani Annie na realizowanie własnych pasji i upływał w zdrowiu i radości.

W 2020 roku funkcję kierownika biblioteki objęła mgr Małgorzata Mleczko, a od kwietnia 2023r. funkcję tę sprawuje Agnieszka Gawełek.

 

  • Biblioteka po gruntownym remoncie

1 (0)

1 (1)

Filia biblioteczna była miejscem spotkań, w ramach „Narodowego Czytania” dzieł polskich autorów, którym patronuje Para Prezydencka RP. Powyżej relacja fot. ze spotkania, które odbyło się 3 września 2016 r.

 

IMG_9832

Promocja czytelnictwa wśród najmłodszych, to priorytet wał – rudzkiej biblioteki, (2016)

 

DSC_5801

 

 

DSC_5767

Uroczyste otwarcie Filii bibliotecznej, 2014.