Marek Kamiński i Jasiek Mela – spotkania autorskie

Wspaniali ludzie, dwie niezwykłe osobowości, żyjąc pełnią życia, realizując swoje pasje udowadniają, że niemożliwe nie istnieje.

28 października godz. 9.00 i godz. 11.00, Miejskie Centrum Kultury w Radłowie. Zapraszamy. Wstęp wolny.

Marek Kamiński – słynny polarnik i podróżnik, pisarz i przedsiębiorca, filozof. Jako pierwszy na świecie zdobył oba bieguny Ziemi bez pomocy z zewnątrz. 23 maja 1995 roku biegun północny, a 27 grudnia 1995 roku biegun południowy, za co został wpisany do Księgi rekordów Guinnessa. Lider pierwszej w historii wyprawy z niepełnosprawnym Jaśkiem Melą na biegun północny i południowy. Zdobywca Spitsbergenu, masywu Vinsona – najwyższej góry Antarktydy i Mount Gunbjorn – najwyższego szczytu Grenlandii. Dwukrotnie przeszedł Grenlandię na nartach, a także jako pierwszy przepłynął zimą kajakiem Wisłę (941 km). Przeszedł Pustynię Gibsona w Australii, 800 km w 46 dni. Podczas wyprawy „Trzeci biegun” szlakiem Świętego Jakuba pokonał 4000 km (140 dni) od grobowca Immanuela Kanta w Kaliningradzie do grobu świętego Jakuba w Santiago de Compostela. Przejechał 30 000 km samochodem elektrycznym do Japonii przez Syberię i Pustynię Gobi. Jako pierwszy pokonał bezemisyjnie Trans-Siberian Highway.
Twórca metody motywacyjnej „Biegun”, pozwalającej przekraczać granice swoich możliwości. Założyciel Fundacji Marka Kamińskiego, Instytutu Marka Kamińskiego i firmy Invena SA. Zna i posługuje się 8 językami: angielskim, niemieckim, włoskim, francuskim, hiszpańskim, norweskim, rosyjskim i japońskim. Autor książek m.in. „Idź własną drogą”, „Moje bieguny” „Razem na biegun”.

Jasiek Mela – podróżnik, społecznik, mówca motywacyjny. W 2002 roku, mając 13 lat, uległ ciężkiemu wypadkowi – w wyniku porażenia prądem amputowano mu rękę i nogę. Dwa lata później razem z polarnikiem Markiem Kamińskim wyruszył na wyprawę na Biegun Północny i Południowy. W kolejnych latach uczestniczył w wyprawach na Kilimandżaro, Elbrus, wspinał się na górę El Capitan, przebiegł New York City Marathon i ukończył triathlon Herbalife IRONMAN 70.3 Gdynia. W 2008 roku założył i do 2019 roku prowadził Fundację Poza Horyzonty, która pomogła wielu osobom po amputacjach we wszelkim wieku dofinansowując zakup protez, rehabilitację, pomoc psychologiczną, a przede wszystkim pokazując, że mimo tragicznych doświadczeń można żyć pełnią życia i realizować swoje pasje oraz marzenia. Zdobywca wielu prestiżowych nagród w dziedzinie sportu i działalności prospołecznej. Autor książki pt. „Poza horyzonty”. Od kilku lat prowadzi szkolenia motywacyjne dla firm. W 2011 roku powstała ekranizacja poświęcona w całości niepełnosprawnemu zdobywcy obu biegunów, którą zatytułowano „Mój Biegun”. Ambasador krakowskich Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku.

Spotkania odbędą się w ramach programu „Partnerstwo dla książki” 2022.

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”.