Aktualności

Spotkanie z profesorem Władysławem Kryzią

Najważniejsze, by dostrzec w życiu szansę…

O ciężkich czasach,  biedzie,  dzieciństwie, dorastaniu, studiach, pracy naukowej oraz swoim życiu mówił podczas spotkania z młodzieżą profesor Władysław Kryzia – filolog slawista, językoznawca, słowenista, znawca historii języka słoweńskiego. Spotkanie miało miejsce w radłowskiej bibliotece w ramach obchodów Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek.

Zainteresowania naukowe prof. Kryzi skupiają się wokół językoznawstwa, w tym szczególnie języków słowieńskich.  Profesor, zwracając się do młodzieży  zaznaczył, że najważniejsze jest to, by dostrzec w życiu pojawiającą się szansę i zdecydować, co chce się robić.

Spotkanie było niezwykłą okazją, by wyróżnić niezwykłych czytelników Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radłowie dla których książka ma szczególne znaczenie. Na uznanie zasłużyły: Aleksandra Moździerz – uczennica Zespołu Szkół Ponagimnazjalnych w Radłowie oraz Aleksandra Serwińska uczennica Publicznego Gimnazjum w Radłowie. Spotkanie ujęte zostało w subtelne ramy tarnowskiej wokalistki Moniki Kuty.

W spotkaniu wzięła udział młodzież gimnazjalna z Zabawy,  Woli Radłowskiej, Przybysławic Radłowa oraz zaproszeni goście i mieszkańcy naszej gminy, w tym rodzina profesora: Krzysztof Kryzia z synem Wiktorem. Przy tej okazji podziękowano K. Kryzi za podarowaną ojcowską twórczość bibliotece, w tym rękopisy.