Maria Konopnicka – Nasza wieszczka w Wał-Rudzie

Z okazji 180 rocznicy urodzin Marii Konopnickiej – Sejm Rzeczpospolitej Polskiej, doceniając jej dorobek literacki ustanowił rok 2022 jej rokiem , zaś Biblioteka Wał-Ruda,  zaprosiła dzieci – głównych adresatów twórczości wieszczki, aby spopularyzować jej dokonania.

Na spotkaniu dzieci miały okazję dowiedzieć się m.in. o realiach życia poetki w  czasach zaborów, jej sytuacji rodzinnej, a także zapoznać się z jej twórczością ze „Stefkiem Burczymuchą” i „Rotą” na czele. Niespodzianką był konkurs z nagrodami książkowymi dla najuważniejszych słuchaczy wywiadu na temat życia i twórczości poetki, jakiego udzieliła Joanna Modrzejewska – prawnuczka Marii Konopnickiej dla Archiwum Państwowego w Łodzi, który dzieci z ciekawością obejrzały. Nawiązując do bliskiego Święta Narodowego, spotkanie zakończyło się wysłuchaniem „Roty” w wykonaniu dzieci szkoły podstawowej noszącej imię poetki, zaś do Biblioteki  SP w Zabawie przekazano kilka wydań pięknie wydanych wierszy naszej wieszczki narodowej.

Spotkanie odbyło się w ramach programu „Partnerstwo dla książki” 2022

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”