Maria Konopnicka oraz mieszkańcy Radłowa w czasie II Wojny Światowej – Salonik literacki i DKK

Piękna, złota polska jesień za oknami w czwartkowe popołudnie 27 października, a w naszym Saloniku literackim „pojawiła się” Maria Konopnicka. „Konopnicka jakiej nie znamy” autorstwa Marii Szypowskiej oraz Konopnicka z książki Sławomira Kopera pt. „Sekretne życie autorów lektur szkolnych”. Spotkanie poświęcone tej znakomitej poetce, pisarce, dziennikarce, felietonistce, działaczce społecznej i patriotce przełomu wieków XIX i XX odbyło się aby upamiętnić i przybliżyć jej postać w 180 rocznicę urodzin. Dzięki tym publikacjom udało nam się nieco odbrązowić posągową figurę Marii Konopnickiej, bo jak pisze Sławomir Koper „Nie tacy święci, jak ich malują”.

Spotkanie odbyło się w ramach programu „Partnerstwo dla książki”2022

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury- państwowego funduszu celowego”.

Druga część spotkania, w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki poświęcona była Panu Józefowi Trytkowi i jego najnowszym książkom. A są to „Martyrologia mieszkańców Radłowa w czasie II Wojny Światowej” oraz „Historia Sądu  w Radłowie w latach 1867-1950”. Pan Józef to członek naszego Saloniku oraz DKK, emerytowany nauczyciel i były Dyrektor Radłowskiego Liceum, pasjonat historii, znany z wcześniejszych publikacji dotyczących naszej Małej Ojczyzny. Pierwsza książkowa pozycja przybliża losy zwykłych mieszkańców w tych tragicznych momentach historii. Pan Trytek opowiedział nam o wielu problemach, z którymi się mierzył pisząc tę pracę – zawodna, ludzka pamięć, kwerenda dokumentów w wielu źródłach itp.

Wywiązała się ciekawa dyskusja, ponieważ wielu przybyłych słuchaczy (pośród nowych pojawili się Pani Czesława Kusz, Pan Stanisław Caban, Pani Ewa Mączka oraz Pani Joanna Kurtyka) przedstawiło wojenne losy i nieszczęścia swoich rodzin.

Miłym akcentem spotkania była kawa i pyszne ciasto upieczone przez Panią Marię Magoń – wszyscy częstowali się ze smakiem.

Serdecznie dziękujemy za obecność i zapraszamy na listopadowe spotkanie, które odbędzie się  24.11. o godz. 17.00