Anglojęzyczna książka Henryka Skrzyńskiego o Matce Bożej już w zbiorach radłowskiej książnicy

Pan Ireneusz Banek już nie pierwszy raz ofiarował naszej bibliotece historyczną perełkę. Tym razem jest to nawet prawdziwy brylancik, a mowa tu o książce pt. „The Jewess Mary. Mother of Jesus” autorstwa Henryka Skrzyńskiego, ostatniego właściciela radłowskich dóbr, wnuka Henryka Dolańskiego. Bardzo serdecznie dziękujemy panu Ireneuszowi Bankowi za życzliwość i współpracę. W artykule z 2011 r. opublikowanym w kwartalniku „Radło” pan Trytek Józef, przybliżając życiorys, a zwłaszcza obozową historię radłowskiego dziedzica, wspomniał o prywatnym ślubie, jaki złożył podczas pobytu w hitlerowskim obozie, że, jeżeli przeżyje to piekło, to uczci Maryję w szczególny sposób. 2 maja 1945 r. Amerykanie wyzwolili obóz, uwalniając tysiące więźniów, a wśród nich Henryka Skrzyńskiego. Pan Józef Trytek pisze:
„Po przejściu na emeryturę, gdy miał znacznie więcej czasu, postanowił wypełnić ślub złożony Matce Bożej w czasie swojego pobytu w obozach śmierci. Przez pięć lat studiował literaturę i zbierał materiały do książki, a następnie wziął się za pisanie. Opublikowana w 1994 r. książka ”Życie Maryi Matki Jezusa” jest wyjątkowym dziełem, w pewnym sensie fenomenem na australijskim rynku wydawniczym”.
Włączając tę cenną publikację w radłowskie zbiory biblioteczne, już wiedzieliśmy, kto będzie jej pierwszym czytelnikiem. Pan Trytek, bo o nim mowa, nie zniechęcił się faktem, że jest to tekst w języku angielskim. Znany jest przecież ze swej benedyktyńskiej cierpliwości i pracowitości, więc, jak twierdzi, z pomocą internetowego tłumacza sobie poradzi. Życzymy ciekawej lektury.
Naszym Czytelnikom polecamy również bardzo ciekawy artykuł pana Trytka o Henryku Skrzyńskim, wzbogacony wieloma fotografiami, który ukazał się w „Radle” w 2011 r. W 2019 r. zamieszczono w kwartalniku jego przedruk wzbogacony aktualizacją autora.
Fot. Anna M. Kędzior, B. Kruk.