Aktualności

O gąskach i skubaniu pierza

Grupa Seniorów z Biskupic Radłowskich przytaczając słowa Jana Pawła II: Proszę was, abyście całe to duchowe dziedzictwo, któremu na imię „Polska”, raz jeszcze przyjęli z wiarą, nadzieją i miłością — taką, jaką zaszczepia w nas Chrystus na chrzcie świętym(…) przygotowała dla dzieci żywą lekcję historii dotyczącą dziedzictwa kulturowego, jakim są dawne tradycje i zwyczaje biskupickie. Przedstawienie odbyło się w radłowskiej bibliotece. Główna bohaterka Czytolinka opowiedziała dzieciom o tym, jak dawniej  wypasano krowy, hodowano gęsi i jak skubano pierze. Dzieci dowiedziały się też jak wyglądało życie na wsi i co to był „wyskubek”. Przedstawienie łączące w sobie elementy przedstawienia kukiełkowego, tańca, śpiewu było niezwykłą lekcją o przeszłości Biskupic Radłowskich. Na zakończenie wszyscy skosztowali tradycyjnego kołacza.

Przedstawienie obejrzeli pierwszoklasiści z Zespołu Szkół w Radłowie oraz dzieci ze Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Niwce wraz z wychowawcami.

Aktorzy teatrzyku „Gąska”: Stanisława Tracz (autorka scenariusza, Czytolinka), Lucyna Kosman (Gąseczka), Barbara Ziejka (Marysia), Leon Łygan (Ignacy, ruch sceniczny lalek oraz taniec ludowy), Marta Marcinkowska (scenografia, efekty specjalne, taniec ludowy).

Teatrzyk „Gąska” działa przy Domu Kultury w Biskupicach Radłowskich, a tworzy go grupa seniorów „Złoty krąg”. To już piąte przedstawienie w działalności lalkowego teatrzyku.