Sześć dekad książnicy w Marcinkowicach

Mała z wielkim oknem na świat

Najmniejsza w gminnej sieci – Biblioteka Publiczna w Marcinkowicach obchodziła w minioną sobotę jubileusz 60-lecia powstania i działalności. Na uroczystość przybyli: przedstawiciele władzy lokalnej, dyrektorzy i nauczyciele szkół, bibliotekarze oraz czytelnicy, w tym dostojne nestorki: Helena Boksa (l.77) ze Zdrochca i Zofia Woźniak (l. 93) z Przybysławic. Uroczyste spotkanie było okazją do wyróżnień niezwykłych czytelników i wspomnień o bibliotece – Dla mnie i mojej rodziny miejscowa biblioteka była w młodości i jest obecnie, oknem na świat – powiedziała w krótkim wystąpieniu nauczycielka Barbara Kruk – jedna z najlepszych czytelniczek biblioteki.

Sobotni jubileusz biblioteki był także okazją nie tylko do wspomnień jej historii, co uczyniła kier. Maria Pajdo, ale również podziękowań i kreślenia na przyszłość jeszcze ambitniejszych planów jej rozwoju i działalności. Potwierdzeniem tego była informacja dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Czytelnictwa Barbary Marcinkowskiej o przyjęciu wniosku modernizacji biblioteki w ramach rządowego programu Infrastruktura Bibliotek 2016. Uświetnieniem jubileuszowego spotkania była promocja najnowszego tomiku poezji Barbary Wójcik, z którego autorskie prezentacje wierszy, brawami zostały przez publiczność przyjęte. Jubileuszowi towarzyszyła muzyka  młodych wykonawców: Ani Nowak i Kuby Gawełka.

Biblioteka w Marcinkowicach jest nowoczesną, estetyczną placówką kultury. Z jej interesującego księgozbioru chętnie korzystają również mieszkańcy sołectw: Zdrochec i Przybysławice. Przestronne pomieszczania, nowoczesny sprzęt komputerowy i fachowa obsługa, sprzyjają też literackim spotkaniom i  kontaktom z książką. W tym roku biblioteka ma szansę stać się jeszcze piękniejszą książnicą ze standardami bibliotek europejskich.