Aktualności

Stanisław Mierzwa- lekcja historii i człowieczeństwa

Niezwykłą lekcję historii przygotował 14 czerwca w radłowskiej bibliotece Pan Roman Głowacki dla uczniów kl. V i VI ze Szkoły Podstawowej w Radłowie. Poświęcił ją człowiekowi niezłomnemu, patriocie, współtwórcy ruchu ludowego i Polskiego Państwa Podziemnego- mecenasowi Stanisławowi Mierzwie.

Wciąż zbyt mało znana jest to postać, a był to człowiek wielkiego formatu. Pochodzący z Biskupic Radłowskich,  z rodziny chłopskiej, urodzony w 1905 roku jako dziesiąte z jedenaściorga dzieci. Ukończył gimnazjum im. Hetmana Jana Tarnowskiego w Tarnowie. W 1926 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, z którego zrezygnował w trzecim roku studiów ze względu na zły stan zdrowia.  W 1929 r. rozpoczął studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, które ukończył w 1934 z tytułem magistra prawa. To tam włączył się w działalność społeczną i polityczną, poznał Wincentego Witosa, był jego sekretarzem, a po śmierci swego mentora stał się wykonawcą jego testamentu i ideowej drogi Polskiego Stronnictwa Ludowego. Całe życie poświęcił w służbie ojczyźnie, jej niepodległości oraz wsi i należnego miejsca chłopów w społeczeństwie. Zapłacił za to ogromną cenę-  więziony przez wiele lat w czasie wojny i po jej zakończeniu, szykanowany i wymazany z pamięci rodaków jako „wróg ludu”, dopiero po 1989 roku powoli przywracano należne mu miejsce wśród zasłużonych dla Ojczyzny.

Odznaczony pośmiertnie „Orderem Orła Białego”- najwyższym odznaczeniem państwowym, ponieważ pracą i służbą, cierpieniem i całym życiem udowodnił bezkompromisową miłość do Ojczyzny.

Burzliwe koleje życia, siłę i determinację, pokorę i skromność – to wszystko w biografii Stanisława Mierzwy przybliżył uczniom Pan Roman Głowacki. Młodzież słuchała wykładu zafascynowana i skupiona, wykazała się jednocześnie dużą wiedzą na temat realiów przedwojennej wsi i historii okresu  20-lecia międzywojennego.

Ogromną niespodzianką zamykającą spotkanie było spontaniczne odegranie przez uczniów  scenek z życia Stanisława Mierzwy: aresztowania, uwięzienia oraz poszukiwania bohatera.

Dziękujemy Panu Romanowi Głowackiemu za pasję, poświęcenie i budzenie w młodzieży etosu patrioty poprzez przybliżanie postaci bohaterów narodowych oraz za podarowanie naszej bibliotece cennych publikacji. Jak wspomniał Pan Roman na odkrycie czeka kolejny, wielki Polak rodem z Biskupic Radłowskich- Józef Marcinkowski.

Dziękujemy również Paniom: Małgorzacie Wójcik, Agnieszce Seremet i Kazimierze Machalskiej za opiekę nad młodzieżą.

Z pewnością  nie jest to ostatnia lekcja Pana Głowackiego w naszej bibliotece.