Aktualności

Radłowianka żoną dyrektora browaru Okocim

Rodzina Rossknechtów – mam tu na uwadze Michała Rossknechta, dyrektora browaru Okocim i przede wszystkim jego żonę, Teresę Rossknecht z d. Felgel. Teresa Felgel urodziła się w roku 1846 w Radłowie, choć jej przodkowie wywodzą się z terenu czeskich Moraw. Teresa była szóstym dzieckiem Wilhelma (handlarz zboża) i Joanny z Weberów. Rodzeństwo Teresy to w kolejności: Robert, Maria (żona profesora gimnazjum w Tarnowie, potem w Salzburgu), Konrad (inż. kolei wiedeńskiej), Wilhelm, Berta (malarka) i Emma (nauczycielka robót ręcznych). Wszyscy urodzeni w Radłowie. Teresa Felgel poślubiła Michała Rossknechta, ur. 1846 w Pfullendorf (Badenia-Wintenbergia), syna Karola i Joanny z d. Gőtz (ta ostatnia, to siostra Jana Gőtza, właściciela browaru w Okocimiu).

Młodą parę, która zamieszkała w Okocimiu, pobłogosławił ks. Marcin Goliński, proboszcz radłowski. Teresa z Felglów Rossknechtowa doczekała się dziewięciorga dzieci: siedmiu córek i dwóch synów. Zmarła w 1917 r., pięć lat po śmierci męża, oboje spoczywają na cmentarzu w Okocimiu Górnym.

Rossknechtowie, właśnie przez Teresę Felgel, byli spokrewnieni z rodziną Konrada Bobricha (mojego pradziadka) nadzorcę lasów radłowskich. Bobrichowie też byli „napływowi”. Przybyli bowiem do Radłowa z tzw. Śląska Austriackiego (dzisiejsze Czechy), najprawdopodobniej w połowie XIX wieku, w związku z zakupem dóbr radłowskich przez hr. Badenfelda. W załączeniu, jako ciekawostkę, przekazuję radłowskiej bibliotece metrykę ślubu Konrada Bobricha z Józefą Wąsowicz. Świadkami byli: wspomniany już Michał Rossknecht z Okocimia i Franciszek Pauer z dóbr księcia Sanguszki, nadleśniczy lasów wierzchosławickich.