Aktualności

O Żydach i Żydówkach

Biblioteka Publiczna w Biskupicach Radłowskich zaklasyfikowała się do ogólnopolskiego konkursu „O Żydach i Żydówkach” realizowanego przez Program Rozwoju Bibliotek przy współpracy Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz Fundacji  Humanity  in Action Polska.

Uczestnikami zajęć  byli uczniowie klas V i VI z Niepublicznej  Szkoły Podstawowej w Biskupicach Radłowskich wraz nauczycielką historii Danutą Kurzawską.

A że  mamy w niedalekiej odległości,  w Dąbrowie Tarnowskiej pięknie odnowioną Synagogę – Ośrodek Spotkań  Kultur, tam postanowiliśmy młodzieży przybliżyć  historię, kulturę i zwyczaje Żydów.

Wraz z przewodnikiem udaliśmy się na cmentarz żydowski. Z zadumą wysłuchaliśmy wspomnień o tragedii narodu Żydowskiego, Holokaustu i miejsca cmentarnego, które ma bardzo ważne i święte znaczenie dla Żydów.

Następnie udaliśmy się do Synagogi gdzie uczniom przybliżono historię społeczności żydowskiej opartą na zgromadzonych eksponatach używanych podczas świąt żydowskich, ubiorach, starych fotografiach książek i odrestaurowanych malowidłach a przede wszystkim zobaczyli największą świętość  Żydów – oryginalną Torę.

Młodzież kosztowała przysmaki żydowskie: chałkę, mace, chałwę oraz suszone owoce.

Na zakończenie zajęć uczniowie zostali obdarowani książką zatytułowaną: „O Żydach i Żydówkach” w której bez problemu wypełniali zawarte w niej zadania, a to dzięki informacjom przekazanym przez pracownika Synagogi.