Biblioteka Marcinkowice. Resztki dworu- domu rodzinnego polonijnego pisarza Janusza Nowaka

Biblioteka Marcinkowice. Resztki dworu – domu rodzinnego polonijnego pisarza Janusza Nowaka (1930-2004). Autora dziewięciu książek o losach polskich emigrantów.

Wszystkie powieści dostępne są w naszej bibliotece: trylogia „W pogoni za szczęściem”, „Czy warto było?”, „Intymne wyznania emigranta”, „Co pozostało z tamtych dni?”, „Casanova znad Wisły”, „Życie pełne tajemnic”, „Kochać i kłamać”.

Janusz Nowak – wspomnienia

„Do dzisiaj mam przed oczami miejsce, znajdujące się na północnej ścianie tego dworku, gdzie blisko jej szczytu znajdowała się wnęka, w której umieszczony był w złoconej ramie obraz  Matki Boskiej Częstochowskiej, a poniżej wnęki na murze znajdowała się data 1864.

Ten dworek w latach jego świetności otaczało dwanaście srebrnych świerków, z których jedenaście wycięto po I wojnie światowej i przerobiono na budulec do budowy spalonych przez najeźdźcę dworskich stodół i innych zabudowań. Jeden świerk stał samotnie chyba do lat 70. XX w.

Wokół dworku nie było żadnych zabudowań gospodarczych. Dworek otaczał wypielęgnowany wysoki żywopłot z niebieskiego bzu. Nie mówiąc o terenie wokół dworu, gdzie królowały ślicznie zaprojektowane i utrzymane klomby z ozdobnymi krzewami i kwiatami. Wspomnę jeszcze o pokojach gościnnych na poddaszu, których ściany wyłożone były śliczną tapetą na płótnie. Na górę prowadziły kręte schody wykonane z modrzewia”.