Biblioteka Marcinkowice. Kolejny zbiór bezcennych fotografii

Naszą bibliotekę odwiedziła Jolanta Małgorzata Kozioł z Krakowa, rodzinnie związana z fotografem Stanisławem Chłoniem (1912-1993) z Przybysławic. Z kolekcji rodzinnych Jolanty Pateckiej z Niemiec przekazała do zbiorów naszej biblioteki zbiór osiemdziesięciu pięciu jednostek starej fotografii. Autorem zdjęć jest Stanisław Chłoń. Piękne ujęcia osób, wydarzeń z naszego regionu – bezcenne dla badaczy przeszłości. Bardzo dziękujemy za ten piękny gest.

W Bibliotece Publicznej w Marcinkowicach zalążek zbioru starej fotografii S. Chłonia powstał dzięki Krystianowi Mice z Krakowa, który przekazał do zbiorów blisko 150 zdjęć, tematycznie związanych z Przybysławicami, Marcinkowicami, Zdrochcem, Otfinowem i Pasieką Otfinowską. Kolejny zbiór zdjęć biblioteka otrzymała od córek fotografa, pani Marty Neubauer z Niemiec i Wiesławy Sobiczewskiej z Otfinowa. Na naszą prośbę pozytywnie też odpowiedział Leonard Kaczanowski – artysta muzyk z USA, przekazując bibliotece 50 zdjęć. Zbiór starej fotografii Stanisława Chłonia liczy obecnie 358 jednostek. Duży wkład pracy i zaangażowania nad gromadzeniem, porządkowaniem i opisywaniem zdjęć ma pisarz i regionalista Adam Tomczyk.

Wszystkich serdecznie pozdrawiamy i pięknie dziękujemy!

Tekst i fot. Zbigniew Marcinkowski