Aktualności

14 listopada – Ogólnopolski Dzień Biblioterapii

14 listopada, w rocznicę zarejestrowania Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego, które rozpoczęło działalność w 1997 roku, obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Biblioterapii. Święto zostało zainicjowane w 2016 roku a hasłem przewodnim było: „Czytanie pomaga”. Kolejnym edycjom towarzyszyły hasła: „Książka kluczem do zrozumienia siebie i innych” (2017) i „Otwórz książkę, otwórz umysł” (2018),  „Kto czyta – rozumie”(2019). Tegoroczny, V Ogólnopolski Dzień Biblioterapii, przebiega pod hasłem: „Czytanie łączy”.

Bajki terapeutyczne określane także jako bajki – pomagajki , goszczą również  na naszych bibliotecznych półkach.

Są to historie niezwykłe, tak skonstruowane i napisane, by dzieci odnajdywały w nich cząstkę siebie, swoich uczuć, emocji, konkretnych problemów, z którymi się borykają. Młodzi czytelnicy mogą utożsamiać się z bohaterem i przeżyć z nim daną historię, pozostając w bezpiecznym miejscu, nierzadko w ramionach mamy lub taty.

Bajka – pomagajka wspiera, ponieważ  pozwala dzieciom zrozumieć, że: „Bać się, smucić, wstydzić” to jest normalne. Inni też przeżywają takie uczucia. Bajka – pomagajka zawiera wiele wskazówek, co można zrobić, by poradzić sobie z danym problemem. Zachęcamy Rodziców do sięgania po bajki terapeutyczne, w których mówi się dużo o emocjach  – szczególnie tych trudnych, jak złość czy strach, przed którymi z reguły pragniemy chronić nasze dzieci.