Aktualności

Święto poezji, poetów, wiosny…

Zapewne w dniu 21 marca, oprócz Światowego Dnia Poezji, świętować będziemy też  początek wiosny, a co za tym idzie i cieplejszych uczuć…  Nie zawężajmy jednak liryki tylko do miłości, bo opiewa ona całe spektrum ludzkich spraw. Poeci w czułych strofach poruszają najdelikatniejsze struny człowieczej egzystencji  i, co wydaje się dosyć oczywiste, potrafią na lepsze zmieniać świat. Wiedzieli to starożytni, wiemy i my; dlatego tak bardzo zachęcamy do czytania wierszy. To swego rodzaju fenomen, że w dosyć skromnej objętościowo formie, poeci potrafią zawrzeć całą filozofię współczesnego świata, nie wspominając już o emocjach i estetycznych doznaniach.

Nasz region w kwestii poezji ma wiele powodów do dumy, bowiem z naszych stron pochodzi kilku znanych i cenionych twórców. Jeszcze bardziej cieszy fakt, że w ostatnich latach wielu naszych krajan z radłowskiej dziedziny także spróbowało swoich sił w kreowaniu tej najczulszej ze sztuk. Goszcząc ich podczas autorskich spotkań i delektując się ich poezją, musimy przyznać, że są to wartościowe utwory, często debiutujących poetów.

Czytelnikom naszej książnicy gorąco polecamy twórczość liryczną, zwłaszcza regionalnych poetów; a na dowód tego, że  kilka wersów  wiersza potrafi  wyrazić więcej niż opasłe tomy rozpraw filozoficznych, zamieszczamy utwór Józefa Barana.

„Światy”

można być w kropli wody

światów odkrywcą

 

można

wędrując dookoła świata

przeoczyć wszystko