O Cyganach, sztuce i… córce czarownic

W dniu w którym obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego (21 lutego), w radłowskiej bibliotece odbyło się kolejne spotkanie Miejskiego Klubu Młodych Pasjonatów Książki. Miłośnicy literatury spotkali się z księdzem Stanisławem Opockim, zwiedzili wystawę malarstwa na korze oraz dyskutowali o wyjątkowej powieści fantasy – „Córce czarownic” Doroty Terakowskiej.

Spotkanie było urozmaicone, bowiem rozpoczęło się od ciekawej opowieści o Cyganach przywołanej przez ks. Stanisława Opockiego – krajowego duszpasterza Romów. Duchowny opowiedział młodzieży o życiu i  zwyczajach rodzin romskich w Polsce. – Nie bójcie się Cygana, to też człowiek. Romowie są bardzo serdeczni, kochają dzieci, lubią tańczyć, śpiewać, są bardzo rodzinni. Kiedy spotkacie Cygankę to  nie dajcie sobie wróżyć, bo wasza przyszłość jest w rękach Pana Boga, żadna Cyganka nie jest w stanie przepowiedzieć wam przyszłości – mówił ksiądz do klubowiczów. W dalszej części spotkania młodzież obejrzała  interesującą wystawę „Obrazy na korze malowane”, autorstwa Edwarda Dudy – artysty malarza z Krakowa. Później klubowicze skupili się już tylko na analizie książki Doroty Terakowskiej „Córka czarownic”, a dokładniej obszernej recenzji Jarosława Mikołajewskiego opublikowanej w „Gazecie Wyborczej w roku 2014.

Posiłkując się słownikami, dostępną literaturą oraz Internetem, młodzież wraz z nauczycielką Agnieszką Seremet i bibliotekarzami  szczegółowo przeanalizowała dzieło literackie wpisane na światową Listę bestsellerów im. Hansa Christiana Andersena. Klubowicze aktywnie brali udział w lekcji literackiej, zwracając przy tym uwagę na bogactwo oraz różnorodność mowy ojczystej i aktualność poruszanej w powieści problematyki.

Klubowe  spotkania miłośników książki  mają na celu m.in. promowanie wśród w młodzieży czytelnictwa,  obcowania z książką, poznawania ciekawych osobowości oraz kontakt z wartościową ofertą kulturalną.