Narodowe Czytanie w gminie Radłów

Marcinkowice, Dom Kultury – Biblioteka Publiczna

8 września (sobota) od godz. 14:00 do godz. 16:00

W ramach Narodowego Czytania do wspólnego czytania „Przedwiośnia” zaproszeni zostaną: nauczyciele, ksiądz, sołtys, stali czytelnicy biblioteki i uczniowie. Zwieńczeniem akcji będzie wspólna biesiada na tarasie widokowym biblioteki, podczas której uczestnicy wspominać będą swój pierwszy kontakt z dziełem Żeromskiego. Na czas Narodowego Czytania biblioteka ubrana zostanie w narodowe barwy. Dodatkowo akcji towarzyszyć będzie ekspozycja dzieła Stefana Żeromskiego. Wydarzenie uświetni oprawa muzyczna z epoki twórczości autora przygotowana przez uczennicę gimnazjum. Spotkanie ma formułę otwartą, każdy może w nim wziąć udział. Zapraszamy!

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego. W całej Polsce i za granicą dramat ten przeczytano w ponad 2000 miejsc.