Kalos Kagathos dla profesora Mleczki

W czwartek 12. października 2017 r. w Auli Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie odbyła się uroczystość wręczenia Medali Kalos Kagathos. Laureatem tej prestiżowej nagrody został nasz rodak, Radłowianin prof. dr hab. Edward Mleczko.

Kapituła Medalu Kalos Kagathos, w skład której wchodzą najwybitniejsze osobistości ze świata nauki i sportu, co kilka lat wyróżnia medalem tylko paru sportowców, którzy w uprawianych dyscyplinach osiągnęli co najmniej poziom mistrzostwa na skalę krajową, a później zdobyli wybitną pozycję i uznanie w działalności sportowej. W tym roku laureatem tej nagrody został m.in. prof. dr hab. Edward Mleczko.

– W imieniu własnym, a przede wszystkim mieszkańców naszego miasteczka i gminy Radłów,, z pełnym szacunkiem i dumą składam na Pana ręce słowa podziwu i uznania za niezwykłe dokonania naukowe i sportowe. Zaszczytem dla nas jest uczestniczenie w tej doniosłej, pięknej uroczystości przyznania Panu Profesorowi prestiżowego wyróżnienia – Medalu Kalos Kagathos… – napisał  m.in. w okolicznościowym adresie burmistrz Zbigniew Mączka.

Jest to pierwsze tego rodzaju wyróżnienie dla Radłowianina w tysiącletnich dziejach miasta i gminy.

Oprócz prof. Mleczki medalem zostali wyróżnieni: Iwona Bielska (znana aktorka filmowa i teatralna, siatkarka ŁKS Łódź), Antoni Piechniczek (piłkarz, trener reprezentacji Polski), Aleksander Ronikier (koszykarz, działacz sportowy, profesor), Czesław Lang (kolarz), Zbigniew Pacelt (pływak, pięcioboista)  i Grażyna Rabsztyn (lekkoatletka uprawiająca biegi płotkarskie). Podziękowanie w imieniu laureatów wygłosił Antoni Piechniczek.

Ustanowiony w 1985 roku medal „Kalos Kagathos” nawiązuje do olimpijskiej zasady jedności przymiotów ciała i ducha ludzkiego, wedle której wzorzec człowieka wszechstronnego tworzy harmonijne połączenie piękna, zdrowia i sprawności fizycznej (gr. kalós) oraz cnoty moralnej i intelektualnej (kathós). „Kalos Kagathos” (tłumaczony jako „piękny i dobry”) jest antyczną ideą,  zobowiązującą do stałego doskonalenia siebie, dążenia do piękna wewnętrznego.

Profesor Edward Mleczko – lekkoatleta Cracovii Kraków, trzykrotny mistrz polski kategorii juniorów 1500 -5000 m, trzykrotny mistrz Polski seniorów na 10 000, wicemistrzostwo w biegu na 10 000 m i w biegu przełajowym, brązowy medalista MP w biegu przełajowym. Jego wynik 28:27,2 z 1975 jest do tej pory rekordem mistrzostw Polski na 10 000 m. W latach 1970-1975 dwanaście razy startował w meczach reprezentacji Polski, brał udział w I Mistrzostwach Europy Juniorów w Odessie, Mistrzostwach Europy w Helsinkach, startował w Finale Pucharu Europy w Sztokholmie i Nicei. Absolwent Liceum Ogólnokształcącego w Radłowie (1966). Studia magisterskie: Wydział Filologiczny Uniwersytetu Jagiellońskiego (1971) i Wydział Wychowania Fizycznego Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie (1980). Naukowiec: profesor zwyczajny dr hab. nauk o kulturze fizycznej; habilitacja dr z teorii sportu, doktorat z wychowania fizycznego, członek Komitetu Rehabilitacji, Kultury Fizycznej i Integracji Społecznej Polskiej Akademii Nauk (od 2004 r. do chwili obecnej). Funkcje w AWF: prorektor do spraw nauki, Prodziekan, kierownik Katedry Teorii        i Metodyki Lekkiej Atletyki AWF w Krakowie, dyrektor Instytutu Sportu (od 2016 r.), trener kl. I AZS AWF w Krakowie i kadry Uniwersjadowej. Praca: nauczyciel szkół krakowskich, AWF w Krakowie (1980 – do chwili obecnej), Wszechnica Świętokrzyska w Kielcach (1999 – do chwili obecnej). Okresowo pracował w Wyższych Szkołach Małopolski. Autor i współautor: 10 monografii               i podręczników akademickich oraz ok. 300 publikacji naukowych i naukowo – dydaktycznych.