Wykład chorążego Romana Głowackiego – Lekcja historii dla młodzieży

Wykład chorążego Romana Głowackiego poświęcony 160 – rocznicy Powstania Styczniowego, rocznicy powstania Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego i Drużynie Orląt im. Stanisława Mierzwy w Biskupicach Radłowskich, który rozpoczął się odśpiewaniem hymnu, a zakończył apelem poległych był niezwykłą lekcją historii dla młodzieży klas 7 i 8 z Zespołu Szkół w Radłowie.

Pan chorąży przybliżył m.in. wybitną postać ks. Stanisława Brzóski, którego śmierć 23 maja 1865 roku faktycznie zamknęła czas trwania Powstania Styczniowego. Z powstańczego mitu czerpał Józef Piłsudski twórca legendarnego Związku „Strzelec”, o którym opowiedział także pan chorąży. Do Związku Strzeleckiego nawiązuje założona przez pana chorążego Drużyna Orląt im. Stanisława Mierzwy w Biskupicach Radłowskich, której przedstawicielki towarzyszyły chorążemu i zaprezentowały zebranym swoje umiejętności.

W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas siódmych i ósmych z Zespołu Szkół w Radłowie wraz z nauczycielami, obecnością zaszczyciła nas Dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Czytelnictwa w Radłowie Barbara Marcinkowska. Na zakończenie uczestnicy otrzymali czasopisma poświęcone Związkowi Strzeleckiemu „Strzelec” Józefa Piłsudskiego.

Dzięki uprzejmości chorążego Romana Głowackiego do końca lutego w bibliotece prezentowana jest okolicznościowa wystawa. Zapraszamy do zwiedzania ekspozycji.

Fot. Anna M. Kędzior