Aktualności

Uroczystość nadania imienia prof. Franciszka Ziejki Miejsko – Gminnej Bibliotece Publicznej w Radłowie

 
Uroczystość, która miała miejsce 24 czerwca 2022 roku rozpoczęła się mszą św. w Kościele p.w. św. Jana Chrzciciela w Radłowie. Następnie zaproszeni goście, mieszkańcy, przyjaciele biblioteki wzięli udział w oficjalnych uroczystościach w Miejsko – Gminnej Bibliotece Publicznej w Radłowie, gdzie wieloletni Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Radłowie pan Józef Trytek w przygotowanej prezentacji przedstawił osobę prof. Franciszka Ziejki, jego dorobek naukowy i zasługi.

Następnie burmistrz Zbigniew Mączka wraz z panią Dagmarą Darczuk i panem Dominikiem Ziejką – dziećmi prof. F. Ziejki oraz panią Martą Malec – Lech Członkiem Zarządu Województwa Małopolskiego dokonali uroczystego odsłonięcia pamiątkowej tablicy. W czasie uroczystości otwarto także wystawę: Prof. Franciszek Ziejka 1940 – 2020, która prezentowana jest w Galerii Ludwiki Nitschowej. Wystąpienia zaproszonych gości i wpis do księgi pamiątkowej zakończyły oficjalne uroczystości w radłowskiej książnicy.

Wydarzenie kontynuowano w Miejskim Centrum Kultury, gdzie odbył się koncert Kwartetu smyczkowego SunDay Quartet i poczęstunek przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich „Radłowski Gryf”, poprzedzone prezentacją fotografii z różnych momentów życia prof. Franciszka Ziejki, udostępnionych przez rodzinę oraz przez fotografa Konrada Pollescha, prywatnie kolegę prof. Franciszka Ziejki od czasów studenckich.

W tym miejscu składamy serdeczne podziękowanie dzieciom prof. F. Ziejki Pani Dagmarze Darczuk i Panu Dominikowi Ziejce za udostępnienie fotografii z rodzinnych albumów, jak również przekazanie Miejsko – Gminnej Bibliotece Publicznej w Radłowie portretu prof. F. Ziejki.

Wśród zaproszonych gości byli m.in. Rodzina profesora F. Ziejki z: Krakowa, Woli Radłowskiej, Radłowa, Suchej Beskidzkiej, prof. Edward Mleczko, prof. Jan Michalik bliski przyjaciel profesora, przedstawiciele władz samorządowych, dyrektorzy urzędów i instytucji, mieszkańcy i przyjaciele biblioteki.
 
Fot. Anna M. Kędzior