Przybysławice. Spotkanie z naukowcem

W sierpniowe popołudnie odwiedziliśmy dr. inż. Adama Sanka, w jego rodzinnym domu w Przybysławicach. Tu, na letnie tygodnie przyjeżdża z żoną Krystyną, by odpocząć w ciszy, wśród starych drzew owocowych, kwiatów i soczystej trawy. Rodzinny dom ma wyjątkowy klimat. W środku wykończony naturalnym drewnem. Na zewnątrz natomiast pan Adam pozostawia stan drewnianych ścian w takim kształcie, w jakim przez dziesięciolecia dodawały uroku temu miejscu. Z sentymentem wspomina o wyrytym w domu na stragarzu napisie: A.D. 1864 r!

 

Państwo Sankowie oprócz gościnności chętnie wspominali minione czasy i ludzi. Pisarz Adam Tomczyk podarował gospodarzom zbiór legend o ziemi radłowskiej, w tym pełną historycznego uroku opowieść o Przybysławicach. Przekazał też opowiadanie „Bociany”, związane z dzieciństwem pisarza i jego wizytą z ojcem u pana Wojciecha Sanka, wówczas sołtysa wsi. Inspiracją do napisania opowiadania były wyeksponowane w izbie bociany w drewnie, wyrzeźbione przez miejscowego artystę ludowego Józefa Halizona.

 

Dr inż. Adam Sanek urodził się w Przybysławicach. Długoletni pracownik naukowy, specjalność: geodezja urządzeń rolnych oraz wycena nieruchomości. Pracował w: Katedra Geodezyjnego Urządzania Terenów Wiejskich – Wydział Inżynierii Środowiska i Geodezji Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie.

 

 

_

Na fot. dr inż. Adam Sanek z żoną Krystyną i dom rodzinny. Przybysławice, 10 sierpnia 2022 r.

 

 Tekst i fot. Zbigniew Marcinkowski