Aktualności

Feryjny konkurs „Karteczki się gniewają, gdy je czytelnicy zaginają”

 
Niegdyś wydawnictwa, drukując książki, pamiętały o tym, aby oddać je czytelnikowi wyposażone w kolorową tasiemkę na stałe przytwierdzoną do egzemplarza, aby służyła jako zakładka. Obecnie już bardzo rzadko spotkać można taką praktykę, ale przyznać należy, że zaczynają się pojawiać takie udogodnienia. A wszystko po to, by czytelnik nie zaginał kartki, zaznaczając w ten mało elegancki sposób ostatnią przeczytaną stronę. Można temu zaradzić, wyposażając książki we własnoręcznie przygotowane zakładki. W czasach PRL-u dzieci wykonywały je z kolorowych papierków po cukierkach, składając je w wąskie paski i wyplatając z nich podłużne plecionki. Dobrze w tej roli sprawdzały się też kolorowe opakowania po zagranicznych czekoladach przesyłane do Polski zwykle z USA; wyrzucenie ich do kosza byłoby wtedy traktowane jak grzech marnotrawstwa. Często zasuszony w lecie kwiatek lub liść, włożony w kartki wakacyjnej lektury, spełniał się później w takiej roli, mile przypominając zapachem minioną kanikułę.
Obecnie można kupić wiele gotowych zakładek, ale rzeczą oczywistą jest, że te osobiste bardziej lubimy. Dlatego proponujemy Wam, drodzy Uczniowie, konkurs na wykonanie własnej zakładki, której fotografię należy przesłać na adres mailowy biblioteka@gminaradlow.pl; młodsi mogą poprosić rodziców o wysłanie fotografii. Udział w konkursie jest równoznaczny ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych. Na zdjęcia czekamy do końca ferii; najlepsze prace nagrodzimy.
Jako ciekawostkę podajemy fakt, iż my bibliotekarze w oddawanych egzemplarzach często znajdujemy różnego typu „zakładki”, np. rozpłaszczone cukierki, ołówki, banknoty (najniższe nominały i bardzo rzadko), opakowania po lekach, zdjęcia itp.