Biblioteka Marcinkowice. Portret Ireny Warden-Cittadini z koniem

Irena Warden-Cittadini (1903-1976), jest bohaterką obrazu autorstwa Wojciecha Kossaka (1856-1942) z roku 1933. Została namalowana wraz z pięknym, kasztanowym koniem pełnej krwi angielskiej.

Kossak sportretował panią Warden na tle zamku w Łańcucie, gdzie pojawiła się dzięki znajomości z Alfredem Potockim. Później poślubiła amerykańskiego milionera Johna Wardena i była bogatą wówczas amerykanką polskiego pochodzenia.

Wspierała finansowo wielu polskich artystów, m.in. przez kilka lat wypłacała regularne stypendium Karolowi Szymanowskiemu na komponowanie „Harnasiów”, później dedykowanych jej przez autora. W październiku 1951 r. wynajęła poecie Janowi Lechoniowi samodzielne mieszkanie w Nowym Jorku, deklarując opłatę czynszu za okres od połowy 1951 r. do końca stycznia 1954 r. Lechoń dedykował jej wiersz „Rymy częstochowskie”.

Ze zbiorów biblioteki polecamy Państwu tomik poezji Jana Lechonia z  wierszem „Rymy częstochowskie” oraz bogato ilustrowane wydawnictwa albumowe dot. malarstwa Wojciecha Kossaka.

Tekst i fot.: Zbigniew Marcinkowski