Wycieczka do Sandomierza i Baranowa Sandomierskiego

Grupa „Złoty krąg” i radłowskie „Bursztyny”, wraz z zaproszonymi gośćmi, wyruszyły na jednodniową wycieczkę turystyczno-krajoznawczą do  Sandomierza i Baranowa Sandomierskiego. Pięćdziesięcio osobowa grupa podziwiała piękno architektoniczne miasteczka, wspaniałe zabytki i uroczy zamek w Baranowie Sandomierskim. Organizatorem wycieczki było Gminne Centrum Kultury i Czytelnictwa w Radłowie.

Naszą wędrówkę rozpoczęliśmy od oglądnięcia panoramy miasta z tarasu widokowego na Bramie Opatowskiej. Ulicą Opatowską podążyliśmy do Rynku, gdzie witały nas gwarne i kolorowe uliczki oraz zaułki Starego Miasta. Tutaj w centralnym miejscu podziwialiśmy renesansowy Ratusz. Z malowniczej zabudowy szczególną naszą uwagę zwróciły kamienice: znamienitego rodu Oleśnickich oraz „Pod ciżemką”.

Podziwialiśmy Pałac Biskupi oraz okazały budynek Collegium Gostomianum, jedna z najstarszych szkół średnich w Polsce. Następnie ceglany, gotycki budynek – tzw. Dom Długosza, katedrę, a w niej rzadkie bizantyjskie polichromie, ołtarz główny, cykl 12 obrazów przedstawiających męczenników chrześcijańskich i  sceny z życia miasta. Zwiedziliśmy też  Zamek Królewski, kościół św. Jakuba, podziemną trasę turystyczną i fragment  sandomierskich wąwozów. Wieczorem udaliśmy się do Zamku w Baranowie Sandomierskim, by rozkoszować się subtelnym pięknem architektonicznym oraz wspaniałym wystrojem średniowiecznych wnętrz.